10. MBATL 2018 - oficjalny motyw graficzny

Muzeum Rzemiosła w Krośnie po raz drugi powierzyło zaprojektowanie oficjalnego motywu Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" polskiemu artyście fotografikowi, ilustratorowi książek, autorowi projektów graficznych - Andrzejowi Pilichowskiemu-Ragno.

Stonowana, głównie czarno-biała, grafika 10. edycji MBATL nawiązuje do przeplotu w tkaninie, wywołując u odbiorcy wrażenie trójwymiarowości. Kolor wprowadzony do liternictwa podkreśla dziesiątą – jubileuszową edycję wydarzenia. Z kolei wyszczególnienie za pomocą koloru wyrazów zawartych w podtytule tworzy grę słowną opartą na interpretacji zestawienia „krosna – Krosna” (inna nazwa warsztatu tkackiego – nazwa miasta).

Andrzej Pilichowski-Ragno urodził się w Rzymie, mieszka i tworzy w Krakowie. Jest absolwentem Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował fotografię u prof. Zbigniewa Łagockiego. W 1996 r. otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie fotografii. W latach 1992-1997 asystent w Katedrze Teorii Literatury UJ. Jest wykładowcą fotografii artystycznej i reklamowej w Studium Aranżacji Wnętrz w Krakowie i  w Otwartym Studio Fotografii Politechniki Krakowskiej. Znany jest również jako ilustrator książek dla dzieci. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików - Okręg Krakowski oraz do Stowarzyszenia Polskich Fotografów Dzieł Sztuki. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, laureat nagród w dziedzinie ilustracji, w tym pierwszej nagrody w konkursie polskiej sekcji IBBY "Książka Roku". Jest autorem wielu projektów graficznych książek, w tym publikacji dla wielu znanych muzeów. Jego prace ukazały się w czasopismach: "Tygodnik Powszechny", "Konteksty", "Kraków", "Res Publica Nowa", "Film", "Cinema", "Charaktery", "Playboy", "Elle Deco", "Zoom International", "Przekrój", "Artphoto", "Pozytyw", "Nick Magazine", "Świerszczyk".

Prace fotograficzne Andrzeja Pilichowskiego-Ragno charakteryzuje odkrywanie wspólnych, ponadczasowych, pozbawionych geograficznych odniesień elementów rzeczywistości. Interesuje go fotografia uliczna, a w niej pojęcie miasta-krajobrazu i tę kategorię uznaje za najważniejszą w swojej twórczości. Jest autorem projektu "City Landscapes", nad którym pracuje od lat 90. XX w. do chwili obecnej. Podróżując po najróżniejszych miastach Europy wyłania z ich krajobrazów obrazy charakteryzujące się pewnym stopniem dziwności, odrealnienia. Są to zarówno kadry przedstawiające ludzi jak i „miejskie martwe natury” – jak określa autor uchwycone migawką aparatu surrealistyczne niejednokrotnie oblicza odwiedzanych miast. Odrealnione miejskie pejzaże wychwycone z codzienności przez wyobraźnię artysty tworzą portret quasi-miasta istniejącego tu i teraz – wszędzie a jednocześnie – nigdzie.

tekst: Iwona Jurczyk (MRzK)

Andrzej Pilichowski-Ragno o swojej twórczości fotograficznej
Projekty graficzne książek
Projekty graficzne - wydawnictwa dla dzieci