Warning: mysqli_connect() [function.mysqli-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:50552 Library:50166 in /home/muzeum/public_html/len/_frontend/core.php on line 413
Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej Z krosna do Krosna
MUZEUM RZEMIOSŁA W KROŚCIE
Z krosna do Krosna
MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARTYSTYCZNEJ TKANINY LNIANEJ

Rusza jubileuszowa edycja MBATL


Muzeum Rzemiosła w Krośnie ogłasza rozpoczęcie 10. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2018. Jest to jubileuszowa edycja wydarzenia. Po raz pierwszy biennale zostało zorganizowane w 2000 roku i spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony artystów sztuki włókna z wielu krajów świata: Austrii, Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Kostaryki, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szkocji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Włoch. Konkurs skierowany jest do twórców profesjonalnych. Jego finałem jest wystawa, która premierowo eksponowana jest zawsze w Krośnie – w tym roku wernisaż połączony z uhonorowaniem laureatów biennale „Z krosna do Krosna” odbędzie się 18 sierpnia. Następnie, zgodnie z tradycją poprzednich edycji, Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprezentuje wystawę w wybranych muzeach Słowacji i Węgier.
 
Głównym założeniem regulaminu konkursowego jest wymóg dotyczący materii twórczej - prace powinny zawierać minimum 75% lnu w dowolnym jego sposobie występowania - włókno, przędza, tkanina. Drugim ważnym kryterium są wymiary - zamykające prace pomiędzy 25-60 cm. Swoistość prac zgłaszanych do każdej edycji biennale „Z krosna do Krosna" doskonale charakteryzuje sformułowane przez prof. Ewę Marię Poradowską-Werszler – pełniącą funkcję doradcy artystycznego – określenie: tkanina kameralna. Wskazuje ono na fakt, że dzieła sztuki reprezentujące Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej, poprzez m.in. zastosowanie średnich wymiarów, mają potencjał estetyzacji przestrzeni najbliższych człowiekowi - i co ważne czynią to naturalnie, uprawnione przez charakterystyczną naturę lnu i jego niezaprzeczalną urodę.
 
Ważnym atutem biennale „Z krosna do Krosna” jest stworzenie możliwości indywidualnego debiutu wystawienniczego dla młodych twórców. Celem Konkursu DEBIUTY, towarzyszącego od kilku edycji konkursowi głównemu, jest zorganizowanie dla zwycięzcy indywidualnej wystawy prac - reprezentujących wszystkie uprawiane przez niego dziedziny sztuki  - oraz promocja jego twórczości. Do Konkursu DEBIUTY przystąpić mogą studenci ostatniego rocznika studiów I i II stopnia polskich uczelni artystycznych oraz absolwenci (rok po ukończeniu uczelni). W konkursie DEBIUTY można wziąć udział tylko raz. Uczestnictwo w nim jest bezpłatne.
 
Muzeum Rzemiosła w Krośnie serdecznie zaprasza artystów do wzięcia udziału w wydarzeniu.
 
    TERMINARZ 10. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2018    

8.06.2018 - upływa termin nadsyłania dokumentów zgłoszeniowych
15.06.2018 - upływa termin powiadomienia uczestników przez organizatora  o wyniku wstępnej kwalifikacji do konkursu
13.07.2018 - upływa termin przyjmowania prac przez organizatora
16.08.2018 - termin posiedzenia Jury
18.08.2018 - premierowa wystawa 10. MBATL "Z krosna do Krosna", wernisaż: Galeria BWA w Krośnie
19.08 - 30.09.2018 - wystawa premierowa, Galeria BWA w Krośnie
do 2020 - wystawy wędrujące 10. MBATL
początek 2020 - odsyłanie prac uczestnikom, włączenie darowanych tkanin do muzealnej Kolekcji Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”

Pobierz regulamin
Pobierz kartę zgłoszenia
Zapraszamy do polubienia naszego profilu facebookowego

Autorzy projektów graficznych poprzednich edycji biennaletekst: Iwona Jurczyk (MRzK)
fot. Mariusz Kus (MRzK)

 

Plakat 1. MBATL 2000 Plakat 2. MBATL 2002 Plakat 3. MBATL 2004 Plakat 4. MBATL 2006 Plakat 5. MBATL 2008 Plakat 6. MBATL 2010 Plakat 7. MBATL 2012 Plakat 8. MBATL 2014 Plakat 9. MBATL 2016